تاریخ : سه شنبه, 21 مرداد , 1399 22 ذو الحجة 1441 Tuesday, 11 August , 2020
3

جستجوی روزی در انبوه زباله‌های شهر دهدشت

 • کد خبر : 23302
 • 30 آوریل 2017 - 11:37
جستجوی روزی در انبوه زباله‌های شهر دهدشت

در شرایط دشوار اقتصادی، در دهدشت کسانی هستند که در انبوه زباله‌ها به دنبال یافتن ضایعات قابل فروش برای تهیه نان کمر خم می‌کنند و بوی تند و مشمئز کننده زباله‌ها هم وقفه‌ای در کارشان ایجاد نمی‌کند.

به گزارش دنانیوز از کهگیلویه، در پیچ و خم‌های زندگی افراد متفاوتی امورات می‌گذرانند؛ عده‌ای از امکانات رفاهی فوق ایده‌آل برخوردار و برخی برای نان شبی در مضیقه‌اند. این فاصله طبقاتی خانواده‌هایی را زیر سایه فقر قرار داده و باعث شده برای تأمین مایحتاج اولیه معاش خود عاجز مانده و با سیلی صورت خود را سرخ کنند. درد و رنج ناشی از فشارهای اقتصادی در این خانواده‌ها انقدر سنگینی می‌کند که مردان را به علت ضعف مالی و هزینه‌های کمرشکن مجبور به خم شدن کمر در انبوه زباله‌ها و تلاش برای یافتن لقمه نان کرده است.

دیدن صحنه‌هایی که انسان این اشرف مخلوقات ژولیده و پریشان در محل دپوی زباله و در میان انبوهی از زباله‌های خانگی که در بدترین شرایط ممکن روی هم انباشت شده و بخشی نیز به روش غیر اصولی به آتش کشیده است برای پیدا کردن ضایعات قابل فروش ناراحت کننده و تأمل برانگیز است.

در محلی که بوی تعفن ناشی از شیرآبه‌های زباله و وجود حشرات و حیوانات موذی تحمل یک ثانیه ماندن برای ما دشوار می‌کند انسان‌هایی دنبال نان می‌گردند که درد بی‌پولی و بی‌خانمانی و فشار زندگی کمر آنها را در میان زباله‌ها خم کرده و در جستجوی لقمه نانی است که از فروش ضایعات جمع‌آوری شده عایدش خواهد شد.

سایت دپوی زباله دهدشت در دل خود بسیاری از این افراد را جای داده و تنها مأمنی برای گذران امورات زندگی جوانان و حتی پیرمردانی شده که روزی خود را در میان زباله‌ها جستجو می‌کنند.

این افراد برای رسیدن به محموله‌های زباله در ساعات اولیه صبح خود را به اینجا می‌رسانند و چه بسا شب را هم در این محل محصور سپری کنند.

در میان آنها مرد سالخورده‌ای دیده می‌شود که همراه فرزند جوانش دنبال تهیه نان می‌گردد؛ در حالی که یک گونی در دست گرفته راهی زباله‌هایی می‌شود که به تازگی از کامیون حمل به زمین ریخته شده است.

با معرفی خود بعنوان خبرنگار وقتی از شرایط کار و خطرات بهداشتی آن می‌پرسم با گفتن اینکه «از دیوار مردم بالا بروم خوب است؟» کار خود را توجیه کرده و می‌گوید زندگی خرج دارد، بی‌پولی از درد هر بیماری‌ای که ممکن است بر اثر خطرات این زباله‌ها دچار شوم دردآور است.

این مرد می‌گوید تنها درآمدی که عایدم می‌شود یارانه‌ای است که آن هم صرف هزینه آب،برق و گاز می‌شود ماهیانه 300 هزار تومان پول اجاره می‌دهم و فرزندانم نان می‌خواهند،به نظر شما در شهرستانی که هیچ فرصت شغلی حتی برای جوانان تحصیل کرده وجود ندارد من برای گذران امور زندگی باید به چه کاری روی آورم؟ پس این کار هر چه باشد از دزدی بهتر است.

جوان دیگری که همراه با پدرش در زباله‌ها دنبال روزی می‌گردد می‌گوید: در بدترین شرایط ممکن زندگی‌ می‌کنیم به علت بدهکاری مالی مدتی زندان رفتم و حبس کشیدم،زن و بچه‌ام در این مدت خیلی عذاب کشیدند حالا می‌خواهم برای تهیه نان تلاش کنم.

چندین جوان دیگر هم کیسه‌ها را برای یافتن مواد قابل بازیافت زیر و رو می‌کنند افرادی با ظاهر ژولیده،لباس‌ و دست و صورتی آلوده به زباله که خصوصیت مشترک همه آنها فقر و نداری است.

این افراد تنها راه امرار معاش و نان اوری خانواده را زباله‌گردی می‌دانند،از زباله‌ها نان می‌سازند و چشم انتظار رسیدن محموله‌های زباله هستند.

فرشاد 27 ساله و متأهل است فروش ضایعات پلاستیک و آهن آلات را علاوه بر یارانه تنها منبع درآمد خود می‌داند،او می‌گوید هر روز خود را به زباله‌ها می‌رسانم تا قبل از اینکه انها را بسوزانند بتوانم ضایعات را جمع‌اوری کنم فرشاد بر اثر دود ناشی از زباله‌ها و بوی تعفن دچار بیماری تشنج شده است.

جمشید به همراه باجناق، زباله‌گردی را برای تأمین مایحتاج انتخاب کرده است،سرفه‌های مکرر او اجازه صحبت نمی‌دهد باجناقش می‌گوید 15 سال است از راه زباله نان تهیه می‌کنیم.

مرد میانسالی که دست‌های پینه بسته‌اش حکایت از سختی روزگار می‌دهد در حالی که گونی پر شده از ضایعات را در گاری چهار چرخ خالی می‌کند می‌گوید 20 سال است به این کار مشغولم و کار دیگری برای جایگزینی سراغ ندارم.

شما کار بهتری سراغ دارید؟ بروم دزدی کار خوبی است؟مگر کسی هم هست به فکر ما باشد؟ جواب‌هایی است که هر کدام از این زباله‌گردها در پاسخ به سؤالاتم دارند و من را در نگاه‌های بهت انگیز تنها گذاشتند.

گزارش و عکس: طیبه‌سادات سعادتی‌نیک

منبع: فارس

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=23302

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 1
 1. به خداوند بخشنده مهربان
  به بهانه روز کارگر
  در شهرداری چرام چه میگذرد ؟
  ششمین ماه از عدم پرداخت حقوق کارگران مظلوم شهرداری
  سخنی با شورا و شهردار چرام ‏
  ضمن عرض سلام و ادب به حضور اعضای محترم شورا و شهردار چرام

  ‏اینجانب به عنوان یک شهروند چرامی به پیشنهاد و نمایندگی چندی از کارگران مظلوم شهرداری و سایر دوستان و شهروندان و دیدن صحنه ای نا خوشایند ‏بر ان شدم تا سوالاتی از اعضای شورا و شهردار چرام بپرسم ، سوالاتی که در ذهن اکثر مردم چرام بی جواب مانده ‏، اگر شما قابل دانستید پاسخ دهید که لطف کرده اید اگر هم نه که به ناچار یاد ان مثل می افتم که حرف حساب ‏جواب ندارد . ‏‏ اگر چه شما خادم مردمید و پاسخگویی وظیفه شماست .

  6 ماه است حقوق رفتگران و سایر پرسنل شهرداری چرام پرداخت نشده ،چند سال مطالبات معوق آنها پرداخت نشده ، 6 ماه ‏است حق بیمه این کارکنان به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده ، بی تعارف پرسنل شهرداری گرسنه اند و ‏ضمن ان تامین اجتماعی به دلیل عدم پرداخت حق بیمه چندین ماه است دفترچه آنها را تعویض یا تمدید نمیکند و ‏هیچ خدماتی به آنها نمی دهد ، کل شهر را 8 رفتگر میچرخانند این ظلم است به آنها فشار زیاد وارد میشود ، چرا در اداره که این همه نیروی بیکار وجود دارد استخدام بیش از نیاز صورت میگیرد ، اما در بخش خدمات شهری که سالهاست رنج و فشار یک شهر بر دوش 8 نفر است هیچ نیرویی اضاف نمیشود ؟
  اگر چه همیشه شعار مسئولین ما حمایت از قشر مظلوم کارگر بوده اما آنچه که امروز حاکم است با آنچه که شعار بوده به دور است و حقیقت چیز دیگری می باشد ،

  از برج 9 سال 95 (آذر ماه تا کنون ) پرسنل زحتمکش شهرداری چـــرام حقوق دریافت نکرده اند و همچنان هم طبق پیگیری ها هیچ امیدی به بهبود شرایط نیست ، طی همین مدت نیز بیمه این پرسنل پرداخت نشده و آنها حتی در صورت بیماری اعضای خانواده خود باید با این شرایط بحرانی مالی بدون از دفترچه به پزشک مراجعه کنند که تقریبا غیر ممکن است ،
  چرا روز کارگر حتی یک مراسم خشک خالی تدارک ندیدید و از آنها تشکر نکردید ؟ و متاسفانه با اینکه این روز متعلق به کارگران است و باید تعطیل باشد آنها را به بوستان شهدا بردید و از آنها کار کشیدید ؟ آیا واقعا ما پیرو همان دینی هستیم که پیامبرش دستان کارگر را میبوسید و میگفت حق کارگر را باید تا عرقش خشک نشده داد ؟

  آقای شهردار محترم ایا میدانید پول نان شب نداشتن ، نانی که هر قرص آن 100 تومان است یعنی چه ؟! بی شک ‏نمیدانید، نداشتن 100 تومان یعنی هیچی نداشتن ، یعنی شرم جلوی اعضای خانواده ، یعنی شرم پدر خانواده ‏وقتی شب سال تحویل تلویزیون سفره های پر مردم در ان شب را به تصویر میکشد و صورتت سرخ میشود . حق دارید ‏ندانید شما که هر وقت اراده کنید پول دستتان می اید، یاد ان سخن افتادم به حق که سخن درستیست ( سیر ‏کی داند حال گرسنه را ) .
  به خدا بنده به عنوان یک شهروند از عنوان چنین مسائلی شرم میکنم چرا شما شرم ‏نمیکنید .
  آقای شهردار راستی چرا شما اکثر اوقات در محل کار خود حضور ندارید و اسباب زحمت ارباب رجوع را چندین برابر میکنید ؟ گاها شده ارباب رجوعی بیش از یک ماه رفت امد ، موفق به ملاقات اقای شهردار نمیشود و همه مردم شهر این را میدانند ، چرا شورای شهر تذکری به شهردار ندادند این مسائل مربوط به کل این دوره می باشد و زمان کافی بسیار وجود داشت ؟ چرا بعضی از نیروی های اداری شهرداری یا به اصطلاح نور چشمی ها در طول این چند سال بسیار شده که بیشتر روزها در اداره حضور ندارند و اضافه کار و سایر مزایای همین افراد بیشتر از همه است ، این عدم حضور ها بیت المال و ضایع شدن حق الناس است و فردای قیامت چه شخص مرتکب شونده و چه افرادی که در مقابل این بی عدالتی ها سکوت کردند گناه کارند.
  گاها سوال پرسیدیم از کارکنان شهرداری که چرا اقای شهردار این همه غیبت دارند ؟ میگویند به دلیل فرار از طلبکارها ! خوب اگر واقعا دلیل این است این بر میگردد به شیوه مدیریت خود شهردار و چرا باید تاوانش را ارباب رجوع بدهند ، اقای شهردار میتواند در محل خدمتش بنشیند و صادقانه با طلبکاران سخن بگوید ، چرا فرار ، چرا وعده دروغ ؟ چرا ؟
  شهرداری چرام تا مرز ورشکستگی رفته این همه بدهی میلیاردی از کجا امده ؟ چرا برای خرج های چند صد ‏میلیونی پول دارید چرا برای هزینه های شخصی پول دارید ، چرا برای باز کردن راه بالا رفتن خود با اعتبارات ‏شهرداری پول دارید ، چرا برای اینکه بعضی ها بیش از 80 میلیون تومان علی الحساب بگیرند پول دارید ، اما برای انها که با خجالت و شرم تمام نان شبشان را قرض میکنند پول ندارید ؟ به راستی ‏چرا؟
  ‏ اگر شما ناتوانید یا عذر خواهی کنید یا همگی استعفا دهید چنین وضعیتی شرم آور است ، ‏شهرداری که مجموعه خود را نتوانسته اداره کند وای به حال روز شهرش، چه تغییری در شهر امده؟ ضعف شدید مدیریتی ‏شورا و شهرداری عیان و شهره شهر است و همه مردم روزانه بارها به ان اقرار میکنند ، چرا خودتان را به خواب ‏زده اید چرا حرفی از حال روز خودتان نمیزنید ؟ حقیقت تلخ است نه ؟
  شما که توانایی لکه گیری های سطح شهر ‏که شاید خرج همه انها یک یا دو سرویس اسفالت است را نداشته اید و به قول خودتان نهضت آسفالت نیمه کاره و بدون از قیر در شهر اجرا کرده اید ، چرا عذر خواهی نمیکنید ?
  در خصوص مطرح شدن تخلفات مالی و سایر تخلفات اداری دیگر که اینجا جای بیان آنها نیست ، به شماها اعلام میکنیم که این موضوع با جدیت کامل توسط جوانان انقلابی این شهر از طریق نهادهای نظارتی بالا دست به جد در حال پیگیریست و یقین بدانید قول گرفته ایم اگر ثابت شود ، با متخلفین نهایت برخورد قانونی صورت گیرد ، و سایرین نیست بدانند این جوانان انقلاب زین پس به صورت جدی پیگیر تمامی تخلفات در شهر خواهند بود و هیچ امنیتی برای متخلفین نخواهند گذاشت .

  در پایان از آقای استاندار محترم که خودشان میدانند و گفتند پیامک های بی پولی کارگران شهرداری را مکرر ‏دریافت میکنم و سایر مسئولین مرتبط خواهشمندم که نظارتی کنند ، این چنین این مسئولین را به حال ‏خود رها نکنند .‏
  کار خبرنگاران شبیه رسالت پیامبران و انبیای الهی است‎.‎از مدیریت محترم سایت خواهشمندم تا با ‏حفظ این رسالت و انتشار این مطلب که بی شک فریاد افراد مرتبط و شهروندانی است که حقوق انها ‏ضایع شده کاری در جهت بهبود وضعیت موجود انجام داده باشند . باشد که خداوند اجرتان را بدهد .‏
  به امید روزی که پست اجرای حق و عدالت به دست صاحب اصلی و عادل خود برسد تا شاهد چنین وضعیت های ‏شرم اوری نباشیم.

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.