تاریخ : چهارشنبه, 18 تیر , 1399 18 ذو القعدة 1441 Wednesday, 8 July , 2020
1
‍ آیین‌نامه انقلاب:

تلخیص سه جلد کتاب شرح نهج‌البلاغه برگرفته از بیانات حضرت امام‌خامنه‌ای(مدظله‌العالی)

  • کد خبر : 29019
  • 27 آوریل 2020 - 6:28
تلخیص سه جلد کتاب شرح نهج‌البلاغه برگرفته از بیانات حضرت امام‌خامنه‌ای(مدظله‌العالی)
علی هیچ وقت از سیاست، از زندگی، از جامعه و از فعالیت کناره‌گیری نکرد. کسانی که حال ورود در صحنه‌ها را ندارند، این را بهانه کناره‌گیری نباید قرار بدهند.

بخش اول:
به گزارش دنانیوز؛ فرهنگ اسلام یعنی فرهنگ انقلاب؛ چون اسلام منهای انقلاب چیزی نیست. اسلام منهای یک دگرگونی بنیادین در فرهنگ، در روح، در مغز، و در اخلاق، در اندیشه، در عمل، در جامعه، در سیاست و در اقتصاد
چیزی نیست؛ انقلاب یعنی این.

انقلاب به معنای زد و خورد نیست که بعضی وحشت می‌کنند اگر گفته بشود «اسلام یعنی انقلاب»؛ انقلاب یعنی: دگرگونی همه بنیان‌های ریشه‌دار زندگی انسان. و امروز جامعه ما درحال ولادت یک انقلاب است، نه پس از بار آمدن و به ثمر رسیدن آن؛ همان طوری که امام بارها گفته‌اند، ما در حال انقلابیم، نه پس از انقلاب.

امروز به ما نگویند «شما که مدام تکیه می‌کنید روی اسلام و روی تقوا و روی ایمان، مملکت با ضعف متخصص و کمبود متخصص روبه رو می‌شود»؛ نمی‌شود؛ این تجربه تاریخی را ما در سیزده قرن تاریخ اسلام دیده‌ایم؛ آن روزی که اسلام انقلابی وجود داشت، تخصص‌ها را هم به دنبال خود آورد.

فریادها زدیم سر این مسئله، اما هنوز که هنوز است می‌بینیم این ایمان به ایمان، ایمان به تقوا، ایمان به پارسایی و راستگویی و امانت برای برخی روشن و ثابت نیست. آنجا که ایمان می‌آید، درس خواندن هم دارای هدف می‌شود؛ آنجا که ایمان انقلابی و تقوای انقلابی و وجدان انقلابی بر روح و ذهن انسانها حاکم می‌شود، دانشگاه هم به معنای واقعی کلمه دانشگاه می‌شود؛ آنجا است که هر کلمه علمی که فرا می‌گیری، می‌دانی چه را می‌خواهی و چه را می‌خوانی و آن علم را در راهش به کار خواهی برد.

من می‌دانم و برای من مثل این چراغ، روشن است که اگر من و شما بتوانیم انقلابمان را در این جامعه حفظ کنیم، در فردای یقینی و قطعی، جامعه ما نیازمند تخصص‌های بیرون نخواهد بود، صادرکننده تخصص خواهد بود؛ این برای من روشن است.

و اما اگر من و شما نتوانستیم انقلابمان را که بر پایه ی تقوا و ایمان است نگه داریم، پنجاه سال دیگر هم باز دستمان باید دراز باشد به دریوزگی تخصص‌های بیگانگان و مصرف کردن ته‌مانده سفره ننگین دشمنان، تا دوای آزمایشی را برای ما بفرستند و دوای از اثرافتاده را و دوای نامتناسب با این آب و خاک را.

زهد اسلامی که یک خصلت و یک صفت انقلابی است اما رهبانیت، با ترک دنیا، با آن چیزی که در مسیحیت هم وجود داشته و در اسلام هم به شکل انحرافی در دست و بال بعضی از مسلمانان بی‌اطلاع یا کم‌اطلاع از اسلام وجود داشته، یعنی بی‌رغبتی و بی‌اعتنائی به دنیا به معنای پشت کردن به زندگی و ترک کردن میدان عمل و بریدن از جامعه.

فرق است بین این دو؛ زهد اسلامی و ترک دنیا در اسلام به هیچ وجه به معنای بریدن از مردم و از جامعه نیست، به معنای انجام ندادن کار و تلاش و کوشش نیست؛ و امیرالمؤمنین که این همه درباره ترک دنیا و زهد حرف می‌زند و بحث می‌کند، خود مشغول‌ترین و پُرکارترین مردم و مرتبط‌ترین مردم با میدان‌های اجتماعی و عمل اجتماعی است؛ چه قبل از خلافتش، چه در دوران خلافتش.

آن جنگ‌هایش، آن مبارزه‌هایش، آن آموزشگری‌ها و تعلیم‌هایش، آن رسیدگی‌اش به قضا و قضاوت و ترافع بین مردم و خلاصه در طول سی سال بعد از رحلت پیغمبر تا شهادت امیرالمؤمنین، در تمام این مدت، علی(علیه‌السلام) همیشه در وسط صحنه بود.

این را بارها من گفته‌ام: اینکه گفته می‌شود «علی ۲۵ سال خانه‌نشین شد» تعبیر غلطی است؛ علی به هیچ وجه ۲۵ سال خانه‌نشین نشد؛ در دوران ۲۵ سال ما بين رحلت پیغمبر و خلافت امیرالمؤمنین، علی همیشه وسط صحنه بود، مورد مشورت بود، از مشاوران و از مسئولان بزرگ حکومتی به شمار می‌آمد، ملجأ مردم بود، ملجأ خلفا بود، به او مراجعه می‌شد، از او استفاده می‌شد، تفسیر قرآن می‌گفت، به مردم آموزش می‌داد، درست در وسط عرصه زندگی.

علی هیچ وقت از سیاست، از زندگی، از جامعه و از فعالیت کناره‌گیری نکرد. کسانی که حال ورود در صحنه‌ها را ندارند، این را بهانه کناره‌گیری نباید قرار بدهند. بنابراین، خود امیرالمؤمنین که درباره دنیا و ترک دنیا و زهد و مانند این حرف‌ها بحث می‌فرماید، جزو پرکارترین و پرتحرک‌ترین و در میدان‌ترین افراد است؛ پس زهد به معنای ترک فعالیت و بریدن از جامعه و مردم نیست.

حالا پس زهد به چه معنا است؟ به معنای غرق نشدن در شهوت‌ها و هوس‌های دنیا، به معنای جدی نگرفتن لذت‌های دنیوی و به معنای قربانی نکردن هدف‌های انقلابی و اصیل و سازنده‌ی اسلام در پیش پای قدرت‌طلبی‌ها و انگیزه‌ها و خودخواهی‌ها و دنیاطلبیها است.
انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=29019
  • ارسال توسط :
  • منبع : کانال تریبون‌ مستضعفین
  • 45 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای تلخیص سه جلد کتاب شرح نهج‌البلاغه برگرفته از بیانات حضرت امام‌خامنه‌ای(مدظله‌العالی) بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.