تاریخ : شنبه, 27 دی , 1399 3 جماد ثاني 1442 Saturday, 16 January , 2021
2

 تبیین چرایی حمایت رهبری از تصمیم سران قوا /برجام,رشد تدریجی توده ها و پایبندی امام به جمهوریت

  • کد خبر : 28106
  • 06 دسامبر 2019 - 0:08
 تبیین چرایی حمایت رهبری از تصمیم سران قوا /برجام,رشد تدریجی توده ها و پایبندی امام به جمهوریت

ولی فقیه در طول این ۴۰ سال، پیشگام ترین مرجع تصمیم‌گیری و‌ فهیم ترین عنصر از خواص جامعه بود که زیر بار بی قانونی و تغییر و‌تحول سیستم از طریق برهم زدن نظم عمومی و‌ امنیت اجتماعی نرفت و حافظ حقیقی جمهوریت و آرای مردم بود.

دنانیوز : اوایل مطرح شدن موضوع برجام توسط دولت بود که‌ رهبر انقلاب با توجه به رویکرد حاکم بر قوه مجریه،از نرمش قهرمانانه در روابط خارجی نام بردند.اساساً رهبری بر طبق گفتمان دولت ها،همواره رویکرد نو و مطابق با زمان و اقتضاء سیاست دولت وقت را بنحوی سیاستگزاری می کنند که ضمن همراهی با گفتمان دولت،ظرفیت حفظ و عدم انحراف از گفتمان انقلاب اسلامی را نیز داشته باشد.

رهبری از عدم خوشبینی به طرف اروپایی و امریکایی می گفتند و البته ضمن دفاع از سربازان دیپلماسی، گاهاً از بعید بودن به سرانجام رسیدن برجام نیز حکایت می کردند ولیکن اظهارمی کردند مسئولان مسیر خودشان را طی کنند.تاجایی که در فضای عمومی انقلابی و جریان حزب اللهی، بتدریج زمزمه هایی مبنی بر اینکه چرا رهبری مقابل این حرکت نمی ایستد،شنیده می شد.

✔️نکته اینجاست که رهبری بدون درنظر گرفتن یک سری عناصر اثرگذار، نمی توانند بسط ید داشته باشند که هر انچه را تشخیص می دهند همان را اعلام و دنبال کنند.
فضای عمومی پذیرفته بود که با برجام مسایل حل می شود و دولت بدلایلی که در اینجا مجال بحث ان نیست، موفق شده بود که این راهکار را نهادینه بکند. رهبری در صورت مخالفت، با مقاومت دولت و عدم همراهی مردم مواجه می شوند.

✔️بنابراین، بهترین راه ممکن ضمن حمایت از تصمیم دولت منتخب مردم،هدایت و ارایه تذکرات مستمر و تلاش در جهت بازشدن فضای عمومی و مطالبه گری نخبگان از برجام و اعتماد به زمان و کسب تجربه ملت برای کشف حقایق در گذر تاریخ بود که ازاین رویکرد به « تجربه تاریخی ملت » یاد کردند.

✔️در ان ایام، امام جامعه هم دولت را حمایت کرد که مستظهر به رأی مردم و پشتیبانی ملت بود،هم جریان انقلابی را به عدم تضعیف و تخریب دولت و البته گفتگو با مردم و‌ تبیین و پرسشگری از مسئولین هدایت کرد،هم بشکل مستمر به د‌ولت و تیم دیپلماسی نکات و خطوط قرمز را متذکر می شدند و هم در جهت تعمیم اثرگذاری جمهوریت و دخالت دادن مردم در سرنوشت خویش،علی رغم مخالفت دولت،سازوکاری را فراهم کردند که از مجرای نمایندگان مردم در مجلس نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

و پس از چند سال گذر زمان و بی ثمر بودن ان افتاب سوزان برجام و اماده بودن ظرفیت اجتماعی و پذیرش مردم پس از کسب تجربه ی تاریخی،امروز به صراحت اعلام می کنندکه مذاکره ممنوع است.
?عدم پذیرش اجتماعی+ تکریم جمهوریت+ تأکید دولت بر برجام+ سنت ظهور حقیقت از بستر گذشت زمان= رهبر انقلاب نتواند بابرجامی که بدرستی پیش بینی ‌پوچ بودنش را می کردند مقابله کنند.
و راهبرد حکیمانه و جامع ایشان ?حمایت از دولت و تیم دیپلماسی به جهت بستن باب هرگونه بهانه جویی و احساس پشت گرمی انان+ تذکرات،هدایت ها وترسیم خطوط قرمز برای دیپلمات ها+ حمایت از جریان انقلابی برای حضور فعال و اقناعی در میدان و تذکر به دولت و حامیان انان در تندرو نخواندن طیف حزب اللهی ها و رنجور نشدن از انتقاد و‌پرسشگری+ تکمیل اثرگذاری چرخه ی جمهوریت و ملزم کردن دولت به تصویب برجام در مجلس…. ادامه دارد
افزایش قیمت وسهمیه بندی بنزین/ حکمت رهبری و جای خالی تحلیل/ از ولایت مداری تنبلانه و منفعل تا حزب اللهی پویا و‌مطالبه گر

✔️قصه، درسهمیه بندی بنزین کمی با برجام تفاوت دارد و جلوه ای دیگر از جامعیت و حکمت امام جامعه را بر رهپویان حقیقت روشن می سازد

فضای عمومی جامعه بدلیل پوک بودن سیاست های اقتصادی لیبرال سرمایه داری دولت و ناکارامدی در حل مسائل بویژه گشودن گره های اقتصادی، نسبت به مسیولین قوای مجریه و مقننه بویژه دولت، ناراضی و منتقد بودند.
دولت نیز بدون اعلام قبلی و ایجاد امادگی های ذهنی و روانی و بسترسازی های لازم از طریق هماهنگی با دستگاه های گوناگون و مشخص شدن سهمیه بنزین در صنوف مختلف و تعیین تکلیف دقیق چگونگی هزینه کرد مابه التفاوت حاصل از افزایش قیمت و بدون هماهنگی با نمایندگانی که در چند ماه اخیر دوبار با اجرای این طرح بشکل فعلی در جلسات غیر علنی مخالفت کرده بودند، در سکوت وحیرانی کامل،اغاز طرح را کلید زد،البته طبق معمول،کلیدی از جنس بی تدبیری.
✔️تفاوت این قصه اینجاست که برخلاف برجام، امادگی پذیرش عمومی مردم برای مخالفت رهبری با این تصیم سران قوا بطور کامل وجود دارد و در صورت مخالفت ایشان،مردم نیز همراهی می کنند.

✔️اما چرا رهبری از این تصمیم حمایت کردند؟!!
رهبری تثبیت واثربخشی و اقتدار حاکمیت، مسئولان و قانون را در درازمدت و احترام به تصمیمات سازوکاهای کلان قانونی و‌ البته اهتمام به رأی ملت و جمهوریت را بر تخلیه هیجانی و مقطعی جریان انقلابی و مردم ترجیح داد.
✔️در صورت مخالفت و یا عدم همراهی ولی فقیه با این تصمیم، دولتی که در بدترین شرایط از جهت مشروعیت عمومی و کارامدی عملی قرار دارد، براحتی فروپاشیده میشد و بعیدنبود‌که دولت و اصلاح طلبان که استاد مظلومیت انگاری و قهرمان سازی کاذب هستند،خود نیز در فروپاشی دولت سهیم می شدند و سپس عامل اضمحلال دولت را رهبری و تن ندادن به نظرات منتخبین ملت معرفی می کردند
مخالفت رهبری با تصمیم سران قوا،بی اعتبارکردن قوای تصمیم گیری درافواه عمومی،ایجاد زمینه ی تضعیف کلیت حاکمیت،فروپاشی درونی دولتی که در پایین ترین سطح محبوبیت مردمی و‌مشروعیت قرار دارد،راه اندازی چالش داخلی و بحران زا، تضعیف انسجام داخلی ،فرار رندانه دولت و حامیان سیاسی از این حرکت اشتباه و متهم کردن رهبری و جریان انقلابی

مخالفت رهبری با تصمیم سران قوا،باب شدن روشی که با اغتشاش و خرابکاری،تصمیمات نظام را تغییر می دهند،به رسمیت شناختن اغتشاش گران و تضعیف نظرات منتخبین مردم، سست شدن تصمیمات اتی نظام در هر زمینه ای
ادامه دارد…
 ولی فقیه و سنت گذاری نظام تکمیل

رهبری انقلاب با حمایت خویش، فضای مشوش و پرابهام و سؤال انگیز جریان انقلابی را برطرف کردند و حلم و دو اندیشی مسئولانه را نیر به سه قوه اموزش عملی دادند.رهبری انقلاب یادداد که باید همدیگر را پوشش داد و ضعف ها و خلإها را تکمیل کرد وبا پشتوانگی از این تصمیم،زمینه های لازم برای اجرای دقیق و صحیح طرح را فراهم کردند.
رهبری چه در فتنه سال ۸۸ که در مقابل بدعت و شورش نوعی دیگر از خرابکاری خواص و فتنه گری سیاسان برضد قانون و جمهوریت ایستادند،اینجا نیز در مقابل خرابکاری برعلیه تصمیمات قانونی ایستادند.

باولایت مداری به آرامش برسید!!!

خطای تحلیل:
متأسفانه بدلیل خطای تحلیل و عدم اراده ی لازم برای تحلیل دیدگاه های رهبری، رویکردی در حال رسانه ای شدن است که حمایت رهبری را به این دلیل بپذیرید که ایشان بیشتر می فهمد و‌می داند،پس به ارامش برسید!!!

✔️ارامش فقط در بستر تبیین و اقناع و تحلیل میسر است.نه اینکه ما زحمت تفکر و تحلیل رفتارهای امام را که منظومه ای ست متقن،به خود ندهیم و از زیر بار پاسخ ابهامات جامعه فرار کنیم و بگوییم با ولایت مداری ارام شویم.
این فریب خویشتن است

حمایت رهبری و مطالباتی که از مسئولین داشته است، فضای جدیدی را برای فعالیت و مجاهدت جریان حزب اللهی فراهم کرده است‌
بااین حمایت،کارویژه های گوناگونی برای جریان حزب اللهی تعریف می گردد:
▪️ تحلیل دقیق چرایی عدول دولت از شعارهاو‌برنامه شان و بازگشت به برنامه های دولت قبل که درشعارهای انتخاباتی ان ها راعامل بدبختی مردم می نامیدند
-▪️شروع مطالبه گری از نمایندگان مردم برای ایجاد چهارچوب و سازوکار دقیقی که همه ی ابعاد طرح در ان روشن شده باشد.
نمایندگان می توانند حتی ضمن حمایت از کلیت طرح،از مجرای قانونی و اختیارات، قیمت بنزین را منطقی تر کنند
▪️حزب الله باید با راه اندازی جریانات اعتراضی تمیز و معقول با ملاحظه ی تمام جوانب، هم علمداری مطالبات مردمی را نمایندگی کند و هم با اگاهی بخشی مردمی، نهضت مقدس اعتراض ونهی از منکر زمامداران را نهادینه کند
▪️ وادارکردن مسئولان به پایش مستمر وضعیت و ارایه ی گزارش در شهرستان ها به مردم و ایجاد فضایی برای برگزاری جلسات مستمر مسئولان محلی و استانی با مردم و ایجاد ارتباط دوسویه جهت اجرای کم خطای طرح و ارتقای نظارت های مردمی
▪️جریان انقلابی با رصد دقیق عملکرد دستگاه های مربوطه و وضعیت اصناف گوناگونی که متأثر از افزایش قیمت هستند،زمینه های سوء استفاده و‌تضییع حقوق مردم بویژه مستضعفین را ازبین ببرد

بنابراین،امروز نه تنها،روز اکتفا به گزاره ی بی مبنا و غیرمسئولانه ی « رهبری بهتر می فهمد» و به گوشه ای نشستن و تماشاچی سوءاستفاده ها و ظلم هابودن نیست،بلکه باید حمایت رهبری را بمعنای حضوری فعالانه و پویا در عرصه ی تبیین دقیق فضا و چرایی حمایت رهبری و نظارت و پایش مستمر عملکرد مسئولین دانست.

ولایت،نظم عمومی و قوام اجتماعی

در نظام ولایی ،هرگونه تغییر و تحول در ساختارها و نظام سیاسی و‌تصمیم گیری،جز از طریق قانون و مبتنی بر مردم سالاری امکانپذیر نیست‌

ولی فقیه ضامن حفظ امنیت عمومی و نظم اجتماعیست و اگر جریان فکری و گروهی برای پیشرفت کشور و تغییر وضع موجود،برنامه ای و طرحی دارد،از طریق سازوکارهای قانونی و رسمی و بااتکاء به تغییر گفتمان عمومی می تواند زمینه را برای عَرضه ی تواتمندی های خویش فراهم آورد.

تقریباً همه سلایق فکری و سیاسی موجود از طریق همین سازوکار،تجربه ی حضور در قدرت و عَرضه ی استعدادهای خویش را کم و بیش داشته اند‌
ولی فقیه در طول این ۴۰ سال، پیشگام ترین مرجع تصمیم‌گیری و‌ فهیم ترین عنصر از خواص جامعه بود که زیر بار بی قانونی و تغییر و‌تحول سیستم از طریق برهم زدن نظم عمومی و‌ امنیت اجتماعی نرفت و حافظ حقیقی جمهوریت و ارای مردم بود.?

?حفظ نظم عمومی و‌امنیت اجتماعی توسط ولی فقیه⬅️ایجاد ارامش و تمرکز برای اتخاذ تصمیمات کارشناسی

⬅️دعوت نخبگان و‌متفکران و مسيولان برای هم‌ اندیشی« در قالب طرح‌هایی نظیر نشست های الگوی ایرانی _ اسلامی پیشرفت و….»⬅️زمینه سازی برای تغییر و تحول در ساختارها و‌تصمیمات « تغییر دولت ها و مجالس،همراهی با برنامه های تغییر منتخبین ملت و اقناع عمومی »⬅️ حرکت بسمت تحقق ارمان هاو‌مطلوبات

✍️سعید اتش بار

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=28106

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.