تاریخ : چهارشنبه, 18 تیر , 1399 18 ذو القعدة 1441 Wednesday, 8 July , 2020
0

تبعیض حقوقی عامل بحران های اجتماعی!

  • کد خبر : 29088
  • 29 آوریل 2020 - 6:16
بی توجهی به بازنشستگان، لگد مال کردن قانون و در نتیجه شکاف شوم و نامیمون حاصله از نظام حقوقی که فریادگرِ فاصله ای بیش از ۵۰ درصد را رخ در رخ معلمین به معرض نمایش گذاشته ، زائیده انتخاب های غلطی است که فرهنگیان خود آتش بیار معرکه اش بوده اند.

گویا پایانی بر اجرای ناقص و تبعیض آمیز نظام حقوقی وجود ندارد!
بی توجهی تعمدی به اقشار معلمین، بنیانگذاران عرصه خدمت و تاثیرات منفی این بی عدالتی بر زندگی فرهیختگان بازنشسته با مخارج گسترده و توقعات مترتب بر سن بازنشستگی می تواند با نگاه نوبختی به کانون بحران اجتماعی مبدل شود که زیبنده نظام اداری و حاکمیتی نیست.
به گواهی تاریخ، پیامد بازی های سیاسی دولتمردان با شخصیت معلمان در قالب قانون زنگار گرفته مدیریت خدمات کشوری، رتبه بندی،عائله مندی، برنامه پنجم، ششم و غیر ذالک موجب سلب انگیزش معلمین، نظام آموزشی و تربیتی از هم گسیخته و اطلسی از ایجاد آسیب های عریان در نظام تعلیم و تربیت شده که دودش به چشم آحاد جامعه رفته است.
جرقه بی تفاوتی و استیصال جامعه فرهنگی در قبال امانتداران آینده ساز روزی شعله کشید که حق خواهی و حق طلبی آنان را با باتوم و زندان پاسخ دادند و در انظار مسئولانی بنام با قهقهه مستانه، مضحکه عام و خاص شدند!!
انتقام، عدم تعهد و احساس مسئولیت معلم نسبت به سرمایه های اجتماعی روزی شعله کشید که دولتمردان در هیاهوی منصب و سیاست، با توهمات خود پندار، معلم را عنصری غیر مفید و متفاوت با سایر کارکنان دولت و ملعبه سیاست های خود برشمردند!
متاسفانه، شعار بی وجه نه غزه نه لبنان روزی طنین انداز شد که از نقش تربیتی معلم غفلت شد!
شعارهای ساختار شکنانه دیگر روزی سر کشید که معلمین برای تامین معاش و از سر ناچاری و هیچ پنداشتن شخصیت خود توسط دولتمردان به تاکسی تلفنی روی نهادند و مورد تمسخر عافیت طلبان و متعلمین بخت برگشته سرگردان در خیابان و مانوس شده با فضای مجازی قرار گرفتند!!
دهه ۷۰ و ۸۰ آغازی شوم برای جامعه فرهنگی بود، آنگاه که تفکر مسموم دولتمردانی چند بر واژه های قرآنی قسط و عدل به بهانه کمیت نه کیفیت چیره شد!!
باتوم آن روز دست گچی معلم را شکست که عده ای سرمستِ شهوتِ قدرت و ریاست و جناح شدند و قرائت خود را از عدالت اجتماعی به خورد جامعه دادند!
نوبخت در برنامه و بودجه دولت بنفش، محصول چنان تفکری است. تفکر نظام اقتصادی لیبرالی و نئولیبرالیسم که عدالت اجتماعی را وقعی نمی نهند!
شکاف طبقاتی و تبعیض آشکار و ظالمانه در حق معلمین و در نهایت شکستن استخوان بازنشستگان در نبرد نابرابر با زندگی، ریشه در چنین تفکری دارد که به غنی شدن اغنیاء و فقیر شدن فقرایی چونان فرهنگیان پیشکسوت انجامیده است!
معلم بینوا و بی پشتوانه ای که با اعتقاد به لقمه پاک و مفاسد لقمه حرام، نظاره گر تسلسل اختلاس ها و غارتگریهای بیت المال در قالب خصوصی سازی و خصولتی ها بوده اند و سهم شان از عدالت و انصاف و انسانیت غبار گرفته،فقط حسرت پیاپی بوده و بس!
بی توجهی به بازنشستگان، لگد مال کردن قانون و در نتیجه شکاف شوم و نامیمون حاصله از نظام حقوقی که فریادگرِ فاصله ای بیش از ۵۰ درصد را رخ در رخ معلمین به معرض نمایش گذاشته ، زائیده انتخاب های غلطی است که فرهنگیان خود آتش بیار معرکه اش بوده اند. وقتی که بازنشستگان بر خلاف سایر کارکنان دولت از سقف امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری محروم شوند،
وقتی نگاه نوبخت بخت برگشته در تعارض با بند ۹ اصل سوم قانون اساسی و اجرای بند ج ماده ۵۰ برنامه توسعه پنجم باشد، وقتی نگاهش در تعارض با ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه و اصل اساسی “تساوی” نسبت حقوق شاغل و بازنشسته و نیز عبارت موخر ماده ۶۴ قانون خدمات مدیریت کشوری و تبصره ماده ۱۰۹ این قانون و همچنین بند ۴ ماده ۶۸ آن و هر ماده خاک خورده و غبار گرفته دیگری باشد، مفهومی جز تفسیر به رای و بی اعتنایی به مجلس و مصلحت نظام و حاکمیت ندارد و بنابر این، فرهنگیان و بازنشستگان نباید قرائتی غیر از قرائت نوبخت دولت در همسان سازی و تساوی نظام حقوقی داشته باشند که شاید جرم تلقی شود و مستحق اشد مجازات با باتوم های مجدد شوند!
از اینرو با دریغ و درد، ناباورانه باید گفت که بازنشستگان و فرهنگیان، قاعده تساوی و همسان سازی را باید نسبت به خود بسنجند نه با شاغلین دستگاههای اجرایی که به تعبیر ملانصرالدین، شاغول نوبخت میدان کره زمین است و تو بیا اثبات کن غیر آن را…!
انتهاییام/

زریر حجتی

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=29088

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.