• امروز : یکشنبه - 6 شهریور - 1401
  • برابر با : Sunday - 28 August - 2022
0
باز انتشار در حمایت از تجمع کشاورزان شهرستان کهگیلویه‌؛

 «الزام و ضرورت احداث سد و نیروگاه آبریز کهگیلویه »

  • کد خبر : 41076
  • 07 شهریور 1401 - 0:15
 «الزام و ضرورت احداث سد و نیروگاه آبریز کهگیلویه »
با احداث سد آبریز علاوه بر زیر آب رفتن حدود 20 هزار هکتار از اراضی دهدشت و چرام ، با رونق کشاورزی زمینه اشتغال و افزایش بازدهی و بهرهوری در این بخش را خواهیم داشت.

دنا نیوز:همواره اجرای پروژههای عمرانی بزرگ با چالشی به نام تخریب محیط زیست مواجه بوده است از احداث جادههای بین شهری که موجب از بین رفتن مهمترین و بهترین بخش خاک میگردد تا ساخت سدهای بزرگ و کوچک که باعث زیر آب رفتن بخشی از زمینها در قسمت پشت بدنه سد میشود.

یکی از مسائل مهم در مبارزه با قحطی معیارذخیره غله در دسترس به روز است که طی یک دوره 20 ساله از 1960 تا 1980 این ذخیره از 100 روز در سال به 40 روز در سال رسیده است و قاعدتاً امروزه این عدد بسیار کمتر است. دو موضوع تأثیر گذار در افزایش ذخائر غذا یکی تأمین آب کافی و به موقع و بهبود روش آبیاری و دیگری افزایش سطح زیر کشت کشاورزی است. سوال مهم این است که در کشوری نظیر ایران با اقلیم خشک و نیمه خشک که در فصولی از سال بارشهای سیل آسا موجب بروز سیلابهای وحشتناک شده و در فصولی از سال به علت عدم بارش و از آن مهمتر در سالهای کم بارش و بدون بارش، چه روشی برای تأمین آب شرب ، کشاورزی و صنعت باید در پیش گرفت.

بین سالهای 1900 تا 2000 میلادی بیش از 33 هزار سد بزرگ و کوچک در دنیا ساخته شده که سهم آسیا، اروپا و آمریکا به ترتیب 39، 19 و 35 درصد بود و این روند هنوز هم ادامه دارد. بیش از 2700 سد با ارتفاع بیش از 60 متر در دنیا وجود دارد که سهم ایران از این رقم تنها 60 سد بزرگ و سهم ترکیه، همسایه ما از این رقم 195 عدد است
از فواید دیگر احداث سدها از قبیل توسعه صنایع گردشگری، اشتغال پایدار، ایجاد بستر برای توسعه صنایع آبزیان نیز نباید به سادگی عبور کرد. زمینهای زیر کشت برده در شهرستانهای بهبهان و گچساران، ناشی از احداث سدهای مارون و کوثر بود . باید متقاعد شویم که منافع احداث سد بیشتر از مضرات دوران ساخت است.


موقعیت جغرافیایی و اهداف سد و نیروگاه آبریز:
این طرح در شمال شرقی شهر دهدشت برروی رودخانه مارون واقع شده است که اهداف مهم این طرح به شرح ذیل می باشد:
– تأمین آب 20 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی شمال شرق و غرب دهدشت و همچنین چرام می باشد که به واسطه خطوط انتقال آب و احداث تونل به این مناطق انتقال داده خواهد شد.
– استحصال انرژی پاک برق آبی
– تأمین آب شرب و صنعت
– توسعه صنعت گردشگری
– ایجاد صنعت آبزیان
سوابق مطالعات طرح:
مطالعات طرح از سال 1390توسط شرکت مهندسین مشاور مهاب قدس با کارفرمای شرکت آب منطقهای استان شروع شد و در سال 1398 کارفرمای این طرح به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران انتقال گردید.

مشخصات سد و مخزن:
نوع سد : بتن وزنی RCC
ارتفاع سد: 145 متر
حجم مخزن سد : 172 میلیون متر مکعب (MCM)
نیروگاه: حداقل 2 واحد 16 مگاواتی و حداکثر 4 واحد 30 مگاواتی
ضرورت احداث سد آبریز برای بخش کشاورزی:
از ۷۰ هزار هکتار زمین زراعی شهرستان کهگیلویه کمتر از یک دهم آن آبی که این سهم کم نیز از آب های زیر زمینی استفاده می کنند و با محدود شدن منابع آب زیر زمینی مواجه شده اند. در سایر اراضی کشت دیم همراه با هزینه های گزاف و درآمد حداقلی انجام می شود. شهرستان های کهگیلویه و چرام اکنون با وجود دشت های وسیع و اراضی مستعد کشاورزی به دلیل نبود برخی زیرساختها توسعه چندانی نیافته اند.

با احداث سد آبریز علاوه بر زیر آب رفتن حدود 20 هزار هکتار از اراضی دهدشت و چرام ، با رونق کشاورزی زمینه اشتغال و افزایش بازدهی و بهرهوری در این بخش را خواهیم داشت. همچنین با توجه به اینکه سد و نیروگاه آبریز و اراضی پایین دست سد در مجاورت جاده جدیدالاحداث دهدشت ـ پاتاوه که یک جاده ترانزیتی و بین استانی می باشد، قرار گرفته است و با احداث این سد با رونق بخش کشاورزی، زمینه احداث صنایع تبدیلی در این بخش فراهم خواهد شد و جهش مثبتی در بهبود وضعیت اقتصادی مردم منطقه خواهد داشت. همانطوریکه تاثیرات مثبت احداث سد کوثر و مارون در رونق کشاورزی و وضعیت اقتصادی مردم این مناطق را می توان مشاهده کرد.


ضرورت احداث سد آبریز برای تأمین آب شرب :
با توجه به خشک سالیهای اخیر و کاهش سطح منابع آب زیر زمینی به دلیل استفاده بیش از حد در بخش کشاورزی و شرب ، با مشکل جدی برای تأمین آب شرب در منطقه مواجه شدهایم تا جایی که بعضی از روستاهای منطقه دارای تنش آبی و کمبود آب برای شرب هستند که با تداوم این روند در چند سال آینده و افزایش جمعیت با مشکل جدی تأمین آب برای ساکنین منطقه مواجه خواهیم شد. لذا احداث سد و نیروگاه آبریز مطمئینترین راهکار برای تأمین آب شرب پایدار و یک امنیت آبی پایدار برای منطقه خواهد بود.
ضرورت احداث سد آبریز برای احداث صنایع:
همانطوریکه در ابتدای گزارش ذکر شده کشورهای پیشرفته و در حال توسعه بیشترین سهم را از احداث سدها دارند. زیرا یکی از الزامات پیشرفت، تأمین آب موردنیاز میباشد که این ضرورت را با احداث سد فراهم کردهاند. لذا برای احداث صنایع و بهبود وضعیت اشتغال و اقتصادی در منطقه ، احداث سد و نیروگاه آبریز یک ضرورت می باشد.
ضرورت احداث سد آبریز برای توسعه صنعت گردشگری:
صنعت گردشگری یکی از صنایع پردرآمد می باشد . امروزه بهره‌برداری از «گردشگری در سدها» به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هر خطه آنقدر در دنیا اهمیت یافته است که برای آنها زیرساخت، تعریف و …..
[۰:۲۰ بعدازظهر, ۱۴۰۱/۶/۶] دستیار حمزه: ، تعریف و برایشان به طور خاص برنامه‌ریزی انجام می‌شود. با توجه به اینکه منطقه احداث سد یک منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا می باشد و همچنین در مجاورات جاده جدید الاحداث دهدشت ـ پاتاوه واقع شده است . با برنامه ریزی و سرمایه گذاری در این بخش از جمله ایجاد دهکدههای گردشگری، بوم گردی و تولید صنایع دستی، رونق خوبی در این بخش و بهبود شرایط اقتصادی مردم این منطقه خواهد داشت. طرح ایجاد دهکدههای گردشگری در سد و نیروگاه چم شیر گچساران از جمله این طرحها می باشد.
عدم تأثیر منفی احداث سد آبریز بر حجم و کیفیت مخزن سد مارون
سد مارون با مخزن 1250 میلیون مترمکعب در فاصله 120 کیلومتر پایین دست سد آبریز در سال 77 احداث شده است.
اخیراً در فضای مجازی مباحثی در خصوص احداث سد و نیروگاه آبریز مطرح گردیده است که دو نگرانی را مطرح میکنند. ابتدا و طبق روال یک دهه گذشته صنعت سدسازی را مورد تاخت و تاز قرار دادهاند و در ادامه نیز احداث سد چمشیر را منجر به کاهش حجم و کیفیت آب مخزن سد مارون دانستهاند.
حجم مخزن سد آبریز نسبت به سد مارون تقریبا 1 به 10 میباشد و همچنین با توجه به تصویر زیر که سرشاخه های سد مارون و آبریز را نشان می دهد هیچ گونه تأثیر منفی بر حجم مخزن سد نخواهد داشت. برای نمونه سدهای گتوند، مسجدسلیمان، کارون1، کارون3، کارون4 بر روی یک حوزه آبریز ساخته شدهاند. شاخه های حوزه آبریز سدهای مارون و آبریز
باتوجه به اینکه مخزن سد آبریز برروی سازندهای زمین شناسی با کیفیت خوب قرار گرفته است لذا در این زمینه هم نمی تواند تأثیر منفی بر روی کیفیت آب مخزن سد مارون داشته باشد هرچند مخزن سد، نقش تعدیل کنندگی و افزایش بهبود کیفیت آب در پایین دست سد را دارد.
در پایان
جریان مردمی عدالت خواه استان کهیگلویه و بویراحمد به نمایندگی از مردم و جوانان آینده نگر این استان بخصوص شهرستان کهگیلویه از استاندار و نماینده محترم در مجلس شورای اسلامی مطالبه داریم که پیگیر تخصیص بودجه به سد آبریز برای شروع فعالیتهای اجرایی این سد از ابتدای سال 1401 باشند تا مرحمی بر زخم مردم محروم این منطقه باشد و امید به آینده در روح آنها دمیده شود.
کارگروه انرژی جریان مردمی عدالتخواه استان کهگیلویه و بویراحمد

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=41076

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.