• امروز : سه شنبه - 26 بهمن - 1400
  • برابر با : Tuesday - 15 February - 2022
0

افزایش فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ‌کهگیلویه و بویراحمد/ تبلیغ قیمت‌های کذایی به قیمت نابودی مغازه‌های کوچک!

  • کد خبر : 39391
  • 08 مهر 1400 - 17:25
افزایش فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ‌کهگیلویه و بویراحمد/ تبلیغ قیمت‌های کذایی به قیمت نابودی مغازه‌های کوچک!
افزایش بی‌حساب و کتاب فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرهای مختلف کهگیلویه و بویراحمد و تبلیغ قیمت‌های کذایی نان خانواده‌های زیادی آجر شده در حالی این فروشگاه‌ها در استان هم مالیات پرداخت نمی‌کنند.

به گزارش دنانیوز؛ راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرستان کهگیلویه بدون توجه به نیاز بازار و با نادیده گرفتن سایر مغازه‌ها و بی‌توجهی آشکار نسبت به آینده شغلی این کسبه، سبب نابودی اقتصاد بیش از هزاران خانوار دهدشتی شده و در سایه غفلت مسئولان ارشد شهرستان تعداد این فروشگاه‌های بزرگ در کهگیلویه همچنان در حال افزایش است.

در شهر دهدشت هم اکنون 3 فروشگاه زنجیره‌ای کوروش و 3 فروشگاه زنجیره‌ای رفاه در مجموع با تعداد 30 کارگر در حال فعالیت و کسب و کار بوده و با تبلیغات دروغین و استفاده از شعار تخفیفات 30 تا 40 درصدی سبب جذب مشتری شده و به درآمد مغازه‌های شهر دهدشت خسارت می‌زنند.

تحقیقات میدانی خبرنگار تسنیم در خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهر دهدشت نشان می‌دهد که اجناس موجود در این فروشگاه‌ها از خارج از استان وارد شده و هزینه خرید مردم شهر دهدشت با استفاده از دستگاهای پوز به حسابی خارج از استان واریز می‌شود و در مجموع وجود این فروشگاه‌ها از هیچ لحاظی برای شهرستان سود و منفعتی ندارد.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهر دهدشت انواع مواد لبنی و پروتئینی، بهداشتی و خوار و بار عرضه می‌کنند اما به تازگی برخی از این فروشگاه‌ها برای جذب مشتری بیشتر دایره فروش خود را گسترده‌تر کرده و علاوه بر فروش مواد لبنی و پروتئینی، بهداشتی و خوار و بار حتی فروش انواع مرغ، ماهی و گوشت قرمز را نیز عرضه می‌کنند و در نظر دارند که فروش لوازم خانگی، میوه و سبزیجات و حتی پوشاک را نیز در این فروشگاه‌ها عرضه کنند.

سال‌های گذشته و پس از راه‌اندازی دومین شعبه فروشگاه زنجیره‌ای کوروش روبروی شبکه بهداشت و درمان در شهر دهدشت، بسیاری از اصناف و کسبه و حتی مردم شهر دهدشت به نشانه اعتراض نسبت به راه‌اندازی بدون از حساب و کتاب این قبیل فروشگاه‌ها، روبروی این شعبه تجمع کرده و حتی اجازه بازگشایی آن را ندادند تا جایی که فرماندار کهگیلویه با پذیرفتن اعتراض و گلایه مردم با آنها همراه شد و چند روزی نیز این شعبه تعطیل بود اما طولی نکشید که اعتراضات فروکش کرد و فروشگاه به کار خود ادامه داد.

 فروکش کردن زودهنگام اعتراضات کسبه و اصناف شهر دهدشت نسبت به بازگشایی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و عدم همراهی مسئولان ارشد شهرستان با مردم از یک‌سو و بی‌توجهی و غفلت مسئولان نسبت به درآمدزایی و کسب و کار هزاران کسبه و مغازه‌دار شهر از سویی دیگر تا جایی پیش رفت که سومین شعبه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای کوروش و یکی دو فروشگاه زنجیره‌ای رفاه در چشم بر هم زدنی در این شهر راه‌اندازی شد.

علیرضا آبروشن با اشاره به آسیب‌های زیانبار فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای کسبه شهر دهدشت به خبرنگار تسنیم، گفت: راه اندازی یک فروشگاه زنجیره‌ای در شهر دهدشت سبب کاهش درآمد بیش از یکصد مغازه و ورشکستگی آنها می‌شود.

وی گفت: اجناس عرضه‌شده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای کیفیت خاصی نداشته و بیشترشان اجناس تقلبی و بدون کیفیت کارخانه‌های ورشکسته هستند اما متأسفانه مردم شهر دهدشت تنها چیزی که برایشان مهم بوده قیمت است و هر کالایی که صد تا تک تومنی ارزانتر از بازار باشد همان را خرید می‌کنند بدون از آنکه به اصالت کالا و حتی کیفیت آن توجه کنند.

این کسبه دهدشتی عنوان کرد: تخفیفاتی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به مردم داده می‌شود کاملأ دروغین است و هیچ واقعیتی ندارد. 

وی افزود: اجناس و اقلام این فروشگاه‌ها از تهران نرخ‌گذاری شده و برای تمامی شعب سطح کشور ارسال می‌شوند، قیمت تمام شده‌ای که روی کالا زده می‌شود و در نهایت درصدی از آن به مشتری تخفیف داده می‌شود با وجود آنکه تخفیف هم داده شد اما بازهم برای فروشگاه سود دارد چون یا نوع کالا غیر اصلی بوده یا حجم کالا کمتر از میزان واقعی آن است.

آبروشن با بیان اینکه از آن جایی که درآمد مردم شهر دهدشت ضعیف بوده و بیکاری مضاعفی در این شهر وجود دارد، عنوان کرد: در این شهر ارزان بودن برای مردم از هر چیزی مهمتر است و هر جایی که قیمت فروش آنجا ارزانتر باشد حتی باوجود آنکه کیفیت پایین باشد، مردم برای خرید خود بیشتر به آنجا هجوم می‌برند و رمز فروش خوب فروشگاه‌های زنجیره‌ای در همین است.

این فروشنده دهدشتی تصریح کرد: برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای دهدشت برای جذب مشتری بیشتر اقدام به قرعه‌کشی کرده و سقف خاصی برای خرید هفتگی مشتریان مشخص کرده و در پایان هفته بین کسانی که به اندازه سقف تعیین شده خرید کردند قرعه‌کشی نموده و جوایز خوبی از قبیل کالای خانگی هدیه می‌دهند.

وی گفت: برگزاری اینگونه قرعه‌کشی‌ها و دادن جوایز به مشتریان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نشان دهنده سود بسیار خوب اینگونه فروشگاه‌هاست و اگر غیر از این باشد هیچکسی حاضر نیست دست به چنین کاری بزند.

آبروشن خاطرنشان کرد: بیش از 25 سال است که در این شهر مغازه‌دار هستم، در سال‌های گذشته و قبل از راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای حقیقتأ کسب و کارمان رونق خوبی داشت و بحمدلله از پس هزینه‌های زندگی برمیامدم اما خداگواه است الان فروش آنقدر ضعیف شده که دیگر توان ادامه کار را ندارم و پس از 25 سال فروشندگی ناچارم کسب و کارک را تعطیل کنم و اگر بخواهم ادامه بدهم بواسطه ورشکستگی آبروی چندین ساله‌ام بر باد می‌رود.

این فروشنده دهدشتی خطاب به مسئولان ستاد تنظیم بازار شهرستان کهگیلویه عنوان کرد: وضعیت درآمد مردم دهدشت تعریفی ندارد و خانواده‌های زیادی تمام سرمایه زندگی‌شان همین مغازه و کسب و کارشان است اگر می‌خواهید برای نجات بازار شهر دهدشت و آینده شغلی بازاریان این شهر کاری بکنید اکنون وقت آن رسیده که تصمیمات درستی در خصوص فروشگاه‌های زنجیره‌ای این شهر بگیرید، نگذارید بواسطه اشتغال چندین نفر در این فروشگاه‌ها اشتغال هزاران نفر دیگر خسارت ببیند.

رئیس اتاق اصناف شهرستان کهگیلویه در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: مجوز فروشگاه‌های زنجیره‌ای از مرکز کشور صادر شده و شهرستان در صدور مجوز این فروشگاه‌ها هیچگونه دخالتی ندارد.

عین‌الله اخوان افزود: ستاد تنظیم بازار شهرستان کهگیلویه مصوب کرده که تعداد فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهر دهدشت از این بیشتر افزایش نیابد و دیگر اجازه راه‌اندازی به هیچ فروشگاه زنجیره‌ای دیگری داده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای هیچگونه سود و منفعتی برای شهرستان ندارند، عنوان کرد: عوارض و مالیات فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهر دهدشت در تهران پرداخت می‌شود و گردش کار دستگاه‌های کارتخوان این فروشگاه‌ها با بانک‌های تهران است.

اخوان خاطرنشان کرد: فروشگاه‌های زنجیره‌ای سبب کاهش درآمد سایر کسبه شهر دهدشت شده و بیشتر این کسبه‌ها بخاطر نداشتن درآمد لازم تعطیل کرده و تغییر شغل می‌دهند برهمین اساس اجازه نمی‌دهیم با افتتاح این قبیل فروشگاه‌ها اقتصاد صدها خانوار دهدشتی به خطر بیفتد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://denanews.ir/?p=39391

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.